Třebešín Technology Tour

Tato webová prezentace používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Chci vědět víc

Rozumím

Cookies

Co jsou cookies?

Cookie je malý soubor tvořený písmeny a číslicemi, který počítač s webovou stránkou prostřednictvím prohlížeče odesílá do vašeho počítače nebo mobilního telefonu (dále označovaných jako „zařízení“) a ukládá na pevném disku vašeho zařízení. Soubory cookie nám umožňují rozlišit vás od ostatních uživatelů našich webových stránek. Díky nim vám můžeme nabídnout lepší zážitky při prohlížení našich webových stránek a neustále zlepšovat své služby.

Každá webová stránka může do vašeho prohlížeče odesílat své vlastní soubory cookie, pokud to umožňuje nastavení vašeho prohlížeče. Váš prohlížeč však (v zájmu ochrany vašeho soukromí) umožňuje webovým stránkám přístup pouze k těm souborům cookie, které tyto stránky do vašeho zařízení samy odeslaly, nikoli k souborům cookie odeslaných jinými webovými stránkami. Mnohé webové stránky to dělají vždy, když je uživatel navštíví. Mohou tak lépe sledovat on-line provoz.

Soubory cookie třetích stran

V některých případech používáme reklamní soubory cookie třetích stran, které nám umožňují pochopit a zlepšit účinnost naší reklamy jak na našich vlastních webových stránkách, tak na webových stránkách třetích stran. Tyto soubory cookie se někdy používají pro personalizaci, změnu zacílení a optimalizaci on-line reklamy.

Tato stránka používá službu Google Analytics, poskytovanou společností Google, Inc. (dále jen Google). Služba Google Analytics používá souborů cookies, které jsou textovými soubory ukládanými do vašeho počítače umožňující analýzu způsobu užívání této stránky jejími uživateli. Informace vygenerované souborem cookie o užívání stránky (včetně vaší IP adresy) bude společností Google přenesen a uložen na serverech ve Spojených státech. Google bude užívat těchto informací pro účely vyhodnocování užívání stránky a vytváření zpráv o její aktivitě, určených pro její provozovatele, a pro poskytování dalších služeb týkajících se činností na stránce a užívání internetu vůbec. Google může také poskytnout tyto informace třetím osobám, bude-li to požadováno zákonem nebo budu-li takovéto třetí osoby zpracovávat tyto informace pro Google. Google nebude spojovat vaší IP adresu s jakýmikoli jinými daty, která má k dispozici. Můžete odmítnout používání souborů cookies volbou v příslušném nastavení ve vašem prohlížeči, avšak uvědomte si, že jestliže tak učiníte, tak nebudete schopni plně využívat veškeré funkce této stránky. Používáním této stránky souhlasíte se zpracováváním údajů o vás společností Google, a to způsobem a k účelu shora uvedeným.

Jak odmítnout soubory cookie?

Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s používáním zde popsaných souborů cookie.Všechny moderní prohlížeče vám nicméně umožňují změnit nastavení souborů cookie. Svá zařízení si můžete nastavit tak, aby přijímala všechny soubory cookie, aby vás upozornila na vydání souboru cookie, nebo aby nikdy nepřijímala soubory cookie. Pokud zvolíte poslední možnost, znamená to, že vám nemohou být nabídnuty určité personalizované funkce, a proto nebudete moci plně využít všech funkcí příslušných webových stránek. Každý prohlížeč je jiný, projděte si proto ve svém prohlížeči nabídku Nápověda, Možnosti nebo Předvolby, kde se dozvíte, jak změnit nastavení souborů cookie.Doporučujeme vám, abyste při navštěvování našich webových stránek soubory cookie nevypínali.t.

A+ A A-

Od modelu k realitě Featured

  • Autor 
  • pátek, 31 květen 2013 11:44
  • font size decrease font size increase font size
  • Print
  • Email

protivaCesta od reálného objektu - tentokráte přenosné požární stříkačky PS 8 - k 3D modelu je většinou dlouhá a složitá. Výsledek ale téměř vždy stojí za to. To je i případ naší modelářské soutěže Design Star a modelů, které se v ní prezentují. Dnes máme to potěšení se podívat, jak vznikal model, s nímž se do soutěže přihlásil student 4. ročníku oboru ICT Radek Protiva a obsadil první místo v katerogii CGI (tedy tzv. volného počítačového modelování). Teď již ale článek přímo od Radka, který by mohl být motivací pro vaše vlastní modelářské projekty.

 

 Jak to všechno začalo? Prvotním rozhodnutím byla ve druhém ročníku volba zaměření, kdy jsme si měli vybrat – CDM nebo API (neboli CAD resp. CGI modelování). Volba byla vcelku jednoduchá, již nějakou dobu jsem pracoval s programem SolidWorks a nějaké to zadávání drážkování, výběru,… mne moc nenaplňovalo, i když jsem v tom byl vcelku dobrý. Spíše mě zaujala Cinema 4D (jako 3D CGI modelář). Po zhlédnutí motivačního videa, kde projíždí formule 1 celým vymodelovaným městem, mne velmi nadchla a začaly se mi rodit myšlenky, co by všechno šlo v programu vytvářet.


Po zvolení zaměření API jsme se nejdříve seznamovali s programem a následně po zadání práce i pracovali na samostatných projektech. První rok – celý třeťák - to spíše vypadalo, že všichni plníme jen to, co se po nás opravdu chce a doma jsme nic jiného nedělali. I já jsem mezi takové patřil, který si plnil jen školní povinnosti a nezdokonaloval se sám doma. Ale všechno se to následně změnilo a mne to začalo bavit.


Na začátku modelování hasičské stříkačky byla akce se sborem, kde jsme fotografovali stroje na 140. výročí našeho sboru dobrovolných hasičů. To už jsem si říkal, že by to byl dobrý úspěch i zkouška, zda jsem schopný něco takového vytvořit a hlavně jestli mě to bude bavit. Při vytváření jenom samotného rámu jsem si „ osahal ‘‘ program z jiného pohledu než ve škole a začal jsem modelovat takovým způsobem, až jsem se sám divil, jak mne to nadchlo. Nejdříve to moc dobře nešlo a ani model nevypadal podle mých představ, ale řekl jsem si „ vždyť to takhle ve skutečnosti vůbec nevypadá a ani by to nemohlo fungovat‘‘. Tak jsem se pustil do opravdového modelování reálného modelu tak jak vypadá a pracuje v skutečnosti.


protiva hasicska strikacka PS8Kdyý už jsem došel k závěru a nastal proces renderování, nebylo to až tak jednoduché jak se na začátku zdálo. Prvotní rendery fotografií se povedly, ale když jsem se chtěl pustit do vytváření videa, nastaly problémy. Především u tvorby cesty kamery a načasování tak, aby kamera ani jednou neztratila model a následné renderování videa, kdy se stávalo i to, že při vytváření - po 12 hodinách Cinema dokázala napsat: Stala se chyba, Cinema 4D neodpovídá:) Nádherná to věta, která se dokázala objevit i jen při pootočení modelem. Záchranou byl pan profesor Frýbert, který mi pomohl s modelováním částí, u kterých jsem si nebyl jistý jak provést a hlavně mi umožnil vytváření videa na školních počítačích, které byly přeci jen o něco výkonnější. Nesmím také zapomenout na pana profesora Nermuta, který mi velmi pomohl s tvorbou prezentace a jejich důležitých částí tak, aby byla zajímavá a dokázala zaujmout. Celkový dík samozřejmě patří panu profesorovi Janišovi, který mne seznámil a uvedl do programu Maxon Cinema 4D v rámci výuky předmětu API.

Více informací o daném modelu naleznete v článku o soutěži Design Star 2012

 

 

protiva prace PS8 - wire render  protiva prace stikacka PS8 - wire svicky 

KRÁTKÝ DOTAZNÍK:

Jak dlouho pracuješ v programu C4D?
V programu Cinema 4D pracuji již 2 roky, ale aktivně pracuji až teď tento poslední rok.


Kolik času jsi nad svým modelem strávil?
Čas se nedá spočítat jedná se určitě o více než 100 hodin bez ohledu na rendrování, modeloval jsem každou volnou chvíli.


Která místa byla pro modelování nejtěžší?
No když si položím tuto otázku, tak asi každý díl na jeho začátku když se opravdu musel podobat skutečnosti.


Plánuješ nějaký další rozvoj modelu nebo nějaký další projekt?
V tuto chvíli žádný model v tvorbě nemám, spíše se učím na blížící se maturitu, ale chtěl bych zkusit model hasičského vozu Praga V3S i s nářadím.


Budeš se modelování věnovat i po ukončeni studia na naší škole?
Modelování spíše ve vlastním volném čase ale, kdyby se naskytla i pracovní příležitost tak bych se jí asi nebál.

Last modified onpondělí, 03 červen 2013 23:31
Rate this item
(2 votes)
More in this category: « Design Stars C4D
back to top